Her sene Türkiye’de tekne kiralama işlemi gerçekleştirebilmek için ülkemize Dünya’nın birçok yerinden binlerce misafir akın ediyor. Peki neden? Özellikle Avrupa’nın en çok tekne kiralanan bölgelerinden biri olan ülkemiz, sahip olduğu pek çok özelliği ile turistlerin beğenisini kazanıyor.

Türkiye Tekne Kiralama Noktasında Dünya'nın En Popüler Merkezlerinden
Türkiye Tekne Kiralama Noktasında Dünya’nın En Popüler Merkezlerindendir.

Harika tatil beldeleri, görülmeye değer muhteşem koyları, Ege ve Akdeniz gibi Dünya’nın sayılı denizlerinde yer alması, teknelerinin bakımlı olması ve tekne içerisinde mürettebatıyla misafire muhteşem bir hizmet sağlaması, Türkiye’de tekne kiralama aktivitesinin binlerce misafir tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Hep birlikte inceleyelim!

Muhteşem Tatil Beldeleri

Türkiye mavi ve yeşilin buluştuğu, bugüne kadar pek çok medeniyetten izler taşımasıyla misafirlerine muhteşem bir kültür harmonisi sunduğu, çok az ülkenin bu kadar güzel bir şekilde karşılaşabildiği gülümseyen güneşin yer aldığı muhteşem tatil beldelerine sahip. Bu tatil beldeleri yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi birçok özelliği ile misafirleri tarafından oldukça cazip karşılanmakta ve kendisine ait hayran kitleleri oluşturmakta. Bu tatil beldelerinden bazıları;

Bodrum;

Bodrum, denilince akla ilk gelen özelliklerden birisi olan, kendisi ile özdeşleşmiş ve Dünya’da çok az şehirde karşılaşabileceğiniz denizin üzerinde yer alan Bodrum Kalesi ile misafirlerini karşılıyor. Mükemmel görüntüsünün yanı sıra, tarihi olarak da oldukça önemli bir figür olan Bodrum Kalesi birçok özelliği ile misafirlerini kendisine hayran bırakıyor.

Bodrum'un Sembolü Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi’nin dışında Dünyanın 7 Harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ ni de bünyesinde bulunduran Bodrum, saymakla bitmeyecek birçok tarihi güzelliğiyle misafirlerine dopdolu bir kültür turizmi vaat ediyor.

Bodrum aynı zaman da ışıltılı gece hayatı ve bulundurduğu restoran, kafe ve gece kulübü gibi işletmeleriyle misafirlerine oldukça eğlenceli bir tatil imkanı sağlıyor.

Türkiye’de tekne kiralama denilince akla ilk gelen lokasyonlardan olan Bodrum, misafirlerine tekne tatilinin bütün imkanlarını sunuyor. Kargıcak, Cennet, Küçükbük, Akvaryum, Hattat ve daha nice doğa harikası koylara sahip olan Bodrum, misafirlerine berrak denizlerde yüzme, doğa ile iç içe olma ve en önemlisi huzur ile buluşma imkanı tanıyor.

Bodrum Akvaryum Koyu
Bodrum Akvaryum Koyu

Marmaris:

Doğal bir oksijen deposu olan çam ağaçları, en az Marmaris kadar popüler olmasına rağmen kasaba yaşantısının bütün sıcaklığını içerisinde barındırabilen beldeleri Marmaris’i oldukça önde gelen bir tatil kenti yapmakta.

Marmaris genel görünüm
Marmaris Genel Görünüm

Milattan Önce 1200 lere dayanan tarihi ile Marmaris, Rodos, Karia, Asur, Roma, Bizans ve Pers İmparatorluğu gibi pek çok medeniyetin himayesi altında bulunmuştur. Günümüze kadar birçok eser getirebilmiş Marmaris, tarihi anlamda oldukça önemli bir beldedir. Tarihe meraklı biriyseniz Marmaris’te sizi mutlu edecek, harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Meşhur barlar sokağı sayesinde eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği Marmaris, misafirlerin partilemekten asla sıkılmayacağı bir şehir.

Türkiye’de tekne kiralama noktasında oldukça önemli bir belde olan Marmaris bu durumu hak edecek birçok özellik barındırıyor. Kiralık tekne açısından bir fabrika gibi üretim yapan Bozburun, müthiş güzelliği sebebiyle kendisine ait büyük bir hayran kitlesi bulunan Kumlubük Koyu, tarihi değerlerini ve eşsiz denizlerini bir arada sunabilen Amos koyu bu özelliklerden sadece birkaçı.

Kızkumu Plajı
Kızkumu Plajı

Göcek:

Sıcak, samimi yaşantısı ve doğal güzellikleri her sene yerli ve yabancı birçok misafirin Göcek’i tercih etmesinde büyük etken. Bir tatilden beklenen birçok şeyi aynı anda sunabilme özelliğine sahip Göcek’te geçecek bir tatil kesinlikle unutulmaz olacak.

Göcek Genel Görünüm

Tarih ile iç içe geçmiş bir belde olan Göcek tarihe meraklı misafirlerin sıklıkla tercih ettiği şehirler arasında. Likyalılar’ dan, erken Roma’ya, Bizans’ tan, Osmanlı İmparatorluğuna kadar birçok medeniyet ile etkileşimde bulunmuş olan Göcek, içerisinde onlarca tarihi değer barındırıyor. Tarih ile ilgiliyseniz, Kadyanda, Gemiler Adası ve Tıos Antik Kentini ziyaret etmenizi özellikle öneririz.

Su sporlarına olan elverişliliği, Kleopatra için yapılan Kleopatra Hamamı Koyu, Bedri Rahmi’nin değerli bir eser bıraktığı ve muhteşem bir doğaya sahip olan Bedri Rahmi Koyu, etrafının ağaçlar ile çevrili olmasıyla misafirlerine doğa ile iç içe bir tatil imkanı sağlayan Boynuzbükü koyu, Türkiye’de tekne kiralamanın ilk adreslerinden birinin Göcek olmasını sağlıyor. Kiralık tekne ile benzersiz bir tatil geçirebileceğiniz Göcek, tüm bu güzel özellikleriyle sizleri bekliyor.

Kleopatra Hamamı Koyu
Kleopatra Hamamı Koyu

Fethiye:

Muğla’nın en geniş yüzölçümüne sahip ilçesi olan Fethiye özellikle yurtdışından gelen misafirlerin oldukça ilgisini çekmekte. Doğal koruma alanı ilan edilen birçok güzelliği bünyesinde barındıran Fethiye muhteşem bir tatil için sizleri bekliyor.

Fethiye Genel Görünüm
Fethiye Genel Görünüm

Bugüne kadar pek çok medeniyet ile etkileşimde bulunan Fethiye’nin bilinen en eski ismi uzak diyar anlamına gelen Makri’ dir. 1988 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan Letoon Antik Kenti gibi oldukça önemli tarihi değerleri bünyesinde bulunduran Fethiye misafirlerine muhteşem bir kültür harmonisi sunuyor. Sizler de Fethiye ziyaretiniz sırasında bu tarihi değerleri yakından inceleyebilir ve o döneme ait yaşantılar ile ilgili bilgi sahibi olabilirisiniz.

Sadece Türkiye’de değil Dünya’da oldukça ünlü olan Kabak Koyu, 1995 senesinde koruma altına alınan Kelebekler Vadisi, Dünya’yı kendisine hayran bırakan Ölüdeniz’ ile Fethiye, Türkiye’de tekne kiralama aktivitesinin en önemli temsilcilerinden biri olmanın hakkını veriyor. Doğayı ve berrak denizleri size aynı anda muhteşem bir uyum ile sunabilen Fethiye, her şeyi ile huzur kokan muhteşem bir tatil beldesi!

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Datça:

İçerisinde bulundurduğu 52 adet güzel mi güzel koyu ile Datça yat kiralama noktasında ülkemizde en çok tercih edilen beldedir. 20 yıl öncesine kadar gelirinin büyük bir bölümünü tarımdan elde eden Datça, özellikle son yıllarda turizm ile özdeşleşmiş durumda. Kalabalıklardan uzak ve samimi bir tatil isteyen misafirlerce sıklıkla tercih edilen beldemiz, koruma altına alınacak kadar güzel bölgeleriyle sizleri bekliyor.

Datça Genel Görünüm

Datça, Hızırşah Kilişesi, Hızırşah Cami, Kemerlik Antik Köprü, Papazın İni ve Knidos Antik Kenti gibi pek çok tarihi kalıntıyı içerisinde bulundurmasıyla tarihçilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Sizlerde tatil seçeneğiniz Datça’dan yana kullanarak bu tarihi güzelliklere yakından göz atabilirsiniz.

Rüzgarlı yapısı gereğince su sporlarına olan uygunluğu ve 52 muhteşem koyu ile Datça Türkiye’de tekne kiralama açısından harika bir lokasyon olarak bilinmektedir. Özellikle yabancı misafirler tarafından sıklıkla tercih edilen Kargı Koyu, çam ağaçları ile içinizi huzurla dolduran Lindos Koyu, turkuazın her tonunu içerisinde bulunduran Hurmalıbük gibi koylar ziyaret edebileceğinz koylardan sadece birkaçı. Kiralık tekne ile size en çok seçeneği sunan Datça muhteşem denizleriyle sizleri bekliyor.

Lindos Koyu

Yukarıda yazmış olduğumuz beldeler Türkiye’de tekne kiralama açısından tercih edebileceğiniz beldeler arasından sadece birkaçı. Bu beldelerin dışında en az bu beldeler kadar güzel Kuşadası, Antalya, Selimiye ve benzeri birçok güzel bölgeye sahip olan Türkiye, sadece bu güzel koyları ile bile bir tekne tatili noktasında bu kadar popüler olmayı hak ediyor.

Özel Üretim Bakımlı Tekneler

Türkiye özellikle gulet üretimi noktasında Dünya’nın sayılı lokasyonlarından biridir. Hatta guletin şu anki bilinen görüntüsü Türk Tersanecileri tarafından geliştirilmiştir. Türkiye’ de misafirlerine büyük bir konfor sağlayan ve yurtdışından gelen turistler tarafından oldukça beğenilen guletler zaman içerisinde örnek alınarak Avrupa’ da da kullanılmış ve her geçen gün daha da popüler hale gelmiştir. Özel yapım guletler, şu anda Avrupa’da da yacht charter noktasında kullanılmakta ve sıklıkla tercih edilmektedir.

Türkiye Guleti
Türkiye Guleti

Özellikle Bodrum, Türkiye ve Dünya’daki gulet üretimine oldukça katkı sağlamış ve hala Dünya’daki kaliteli gulet üretiminin merkezlerinden biri olarak görülmektedir.

Marmaris’in beldelerinden olan Bozburun ise, kısa sürede kaliteli guletler üretmesiyle son yıllarda oldukça adını duyurmuştur.

Gulet kiralama ile geçimini sağlayan denizcilerin hemen hemen hepsi mesleklerine gereken saygıyı göstererek teknelerini her sene bakımdan geçirmekte ve gulet üretimi noktasında oldukça deneyimli tersanelere teknelerini emanet etmektedirler.

Sadece gulet üretimi açısından değil, komple tersanecilik anlamında da oldukça bilgili olan Türkiye‘ de motoryat kiralama, katamaran kiralama ve yelkenli kiralama ile ilgilenen hemen hemen bütün tekne sahipleri, yatlarını bu emin ellere emanet ederek, her sene bakımlı araçlarıyla tura çıkmaktadır.

Mavi Yolculuk Konsepti

Cevat Şakir Kababaağaçlı ve aydın arkadaşlarının o zamanlar sadece taşımacılık ve süngercilik için kullanılan Gulet tipi tekneleri kiralayarak başlatmış olduğu bir gelenek olan mavi yolculuk konsepti bile başlı başlına Türkiye’de tekne kiralama aktivitesini önemini arttırıyor.

Cevat Şakir Kabaağaçlı ve O dönemin Guletleri
Cevat Şakir Kabaağaçlı ve O dönemin Guletleri

Cevat Şakir Kabaağaçlı ve aydın arkadaşları, tekne kiralama ile bazen 7, bazen daha fazla gün güncel hayattan uzaklaşarak mavilikler ve doğa ile bütünleştiği bu tekne tatiline mavi yolculuk adını vermişlerdir.

Mavi yolculuk, daha sonrasında belirli bir entelektüel zümre tarafından benimsenmiş ve kiralık tekne ile mavi tur a çıkmak bu zümre için oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Ünü günden güne yayılan mavi yolculuk, sonrasında herkese hitap etmeye başlamış ve yerli, yabancı birçok misafir tarafından tercih edilerek güncel halini almıştır.

Günümüzde ise genellikle kiralık gulet ile gerçekleştirilen, en az 7 gün süren ve tur değişimlerinin cumartesiden – cumartesiye olduğu muhteşem bir tatil paketi olarak devam etmektedir.

Özellikle sadece bu paket programlar için bile tekne kiralama Türkiye‘yi tercih eden binlerce misafir bulunmaktadır.

Muhteşem Hizmet

Türk misafirperverliği gibi önemli bir kalıba sahip Türkiye, özellikle hizmet sektöründe birçok rakibinin ilerisindedir. Asıl konumuz olan Türkiye’de tekne kiralama noktasında ise, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi mavi yolculuk konseptinin gelişmesi ile birlikte kiralık teknelerde verilen hizmetin de kalitesi her geçen gün gelişim göstermiştir.

Türkiye Profesyonel Hizmet Noktasında Oldukça Önde Gelmektedir.
Türkiye Profesyonel Hizmet Noktasında Oldukça Önde Gelmektedir.

Misafirlerine daha konforlu bir hizmet verebilmek için Türkiye’de teknelerde, teknenin boyutuna ve misafir sayısına göre değişiklik gösteren mürettebat bulunmaktadır. Mürettebatın yatacak yeri misafirlerden ayrı bir bölge içerisinde yer alır. Kaptanından, hostesine, teknik personelinden, aşçısına, bebek bakıcısından, masörüne kadar geniş bir yelpazeye sahip ekip, misafirlerine daha iyi bir hizmet verebilmek için var gücüyle çalışır.

Kiralık tekne içerisinde hizmet noktasında Dünya’nın pek çok ülkesinden ileride olan Türkiye, önce müşteri memnuniyeti mottosuyla hareket ederek misafirlerine unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor.

Sonuç Olarak;

Buraya eklediklerimizin dışında, ekleyemediğimiz birçok sebepte Türkiye’de tekne kiralama işleminin bu kadar popüler hale gelmesini sağlamakta. Bu harika nedenlerden faydalanarak, eşsiz bir tekne tatili geçirebilmeniz için yachtro.com ve onun deneyimli tatil danışmanları her zaman yanınızda!