Türkiye’de yaz tatili, tekne turları, tekne ve yat kiralama denilince ilk akla gelen beldelerden birisi olan Marmaris, tertemiz denizleri, doğa harikası çam ormanları, tarihi kalıntıları ve ünlü barlar sokağı ile misafirlerine birbirinden farklı birçok seçenek sunuyor. 

Dalaman Havalimanı’na sadece bir saatlik uzaklıkta olan Marmaris, aynı zamanda doğal bir limana sahip olması ve her biri birbirinden eşsiz koyları ile tekne turları, mavi yolculuk, tekne kiralama ve yat kiralama noktasında da oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.

Marmaris’in Tarihi Yapısı

Günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Marmaris’in tarihi milattan önce 1200’lü yıllara dayanmaktadır. Ege ve Akdeniz’in birleşme noktası olarak görülen stratejik konumuyla   medeniyetlerce tabiri caizse bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda Marmaris tarihte çoğu Ege limanından daha önemli bir lokasyon olarak görülmüştür. Bugüne kadar Marmaris’te bulunmuş olan bazı medeniyetler Rodos, Karia, Asur Medeniyetleri, Roma, Pers, İyon, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dır. 

Marmaris Kalesi

Sizler de tatiliniz esnasında bu medeniyetlerin bıraktığı izleri inceleyebilir, kendinizi asla unutamayacağınız bu kültür harmonisinin bir parçası olarak bulabilirsiniz. 

Marmaris’e Ulaşım

Marmaris’e hem havayolu hem de karayolu ile ulaşabilmeniz mümkün fakat tekne veya yat kiralamak için geliyorsanız havayolunu tercih etmeniz sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Dalaman Havalimanı’na yaklaşık bir saat uzaklıkta olan bu beldeye ulaşmak için havalimanının içerisinde bulunan servisleri kullanabilirsiniz. Özel araç veya özel servis sağlayıcıların dışında karayolunu kullanmak isteyenler içinse, neredeyse bütün şehirler arası yolculuk gerçekleştiren otobüs firmaları Marmaris için seferler düzenlemekte. Bu firmalardan dilediğinizi tercih ederek Marmaris’e ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Marmaris’in Koy ve Plajları

Marmaris tertemiz, berrak denizleri, huzur veren ve sağlınıza iyi gelecek muhteşem ormanlar ile kaplı koyları ve plajları ile sizleri beklemekte. Tekne ve yat kiralama açısından oldukça keyifli bir lokasyon olan Marmaris’in bazı koyları güzellikleri ile şu an herkesçe bilinir hale gelmiş hatta bazı noktalarda Marmaris gibi çok önemli bir turizm beldesinin önüne bile geçmeye başlamıştır. Karadan herhangi bir şekilde ulaşılamayan bazı koylarda kendinizi dinleyip, özel hissedecek, harika plajlarında karaya adım atarak sosyalleşebileceksiniz. Tatilinizin daha iyi geçmesi için bu eşsiz koy ve plajlardan bazılarını sizler için derledik;

Kumlubük Koyu:

Kumlubük Koyu Marmaris’in küçük bir beldesi olan Turunç Beldesi içerisinde bulunan, teknenizin üzerindeyken bile yüzen balıkları fark edebileceğiniz kadar berrak denizlere sahip doğa harikası bir koydur. Ağaçlar ile çevrili olan bu koyun aynı zamanda plajı bulunmaktadır. Kiralık teknenizde dilerseniz açığa demirleyip huzurun tadını çıkartabilirsiniz, dilerseniz plaja yanaşarak hem diğer insanlar ile sosyalleşebilir, hem de koyun içerisinde bulunan restoranları deneyimleyebilirsiniz.

Amos Koyu:

Kumlubük ile neredeyse yan yana olan Amos Koyu misafirlerine hem tarihi kalıntılarını, hem harika plajını hem de masmavi denizlerini sunuyor. Kiralamış olduğunuz teknenizde karaya çıkarak tepede bulunan, milattan önceki yıllardan günümüze taşınan antik şehir harabelerini gözlemleyebilir, bambaşka bir tarihsel yolculuğa çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra Amos’ un plajları tatilciler tarafından en çok tercih edilen plajlardandır. 

Selimiye Koyu:

Son 15-20 yıla kadar bir balıkçı köyü olarak pek popüler olmayan fakat şimdi en az Marmaris kadar ünlü hale gelen Selimiye Köyü’nün içerisinde bulunan ve içerisinde mavi ve yeşilin her tonunu bulabileceğiniz güzeller güzeli bir koydur. Dilerseniz teknenizi bu koyda demirleyerek eşsiz denizlerin ve ormanların tadını çıkartabilir, dilerseniz köyün içlerine doğru ilerleyerek restoranlarda lezzetli ege yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.   

Marmaris Lacivert Koy:

Denizler tanrısı Poseidon’ un evi olarak bilinen Lacivert Koy, derinliği 50 metreye kadar ulaşan harika bir denize sahiptir. Derinliğinden dolayı rengi lacivert olan bu koyda gün içerisinde lacivertin tonları değişebiliyor. Bu değişiklileri gözlemlemek sizde apayrı bir heyecan yaşatabilir. Ayrıca karayolu ile ulaşımı pek mümkün olmayan bu koy kendinizle baş başa kalmanız noktasında birebir.

Orhaniye Koyu:

Selimiye gibi son yıllarda oldukça popüler olan Orhaniye Köyü’nün içerisinde bulunan, masmavi berrak denizlere sahip, birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapan, etrafı dağlarla çevrili muhteşem bir koydur. En ünlü plajı kızkumu olan bu koy içerisinde birçok mercan resifleri bulunmaktadır. Bu resifleri incelemek için tüplü veya şnorkel ile dalış yapabilir, bu eşsiz dünyaya kendinizi dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda Orhaniye’ de tekne ve yat kiralanması noktasında oldukça popülerdir. Platformumuz üzerinden Orhaniye Kiralık Tekne ara ile Orhaniye’ de bulunan kiralık tekneleri inceleyebilirsiniz.

Orhaniye Koyu

Akvaryum Koyu:

Adını cam gibi berrak denizinden alan bu koyun içerisinde yüzlerce çeşit balık yaşar. Yine aynı şekilde bu koy içerisinde de tüplü veya şnorkel ile dalışlar gerçekleştirerek, bu berrak denizin içerisinde yaşayan deniz canlıları ile etkileşime geçebilir, gerçek dünyadan tamamen soyutlanma şansını elde edebilirsiniz.

Sizlerde Yachtro aracılığı ile aradığınız eşsiz teknenizi bularak, Marmaris’de tekne kiralayabilirsiniz.

Marmaris Kiralık Tekne Tipleri

Marmaris’te yerli ve yabancı tatilciler tarafından en çok tercih edilen kiralık tekne tipi gulettir. Gulet tipi tekne geniş kıçı ve ahşap yapısıyla misafirlerine konforlu ve rahat bir ortam sağlar. Kiralama açısından en çok tercih edilen ikinci tekne tipi ise motoryattır. Motoryat misafirlerine lüksü sonuna kadar hissetme ve diğer tekne tiplerine göre hızlı olabilmesinden dolayı zamandan tasarruf etme olanağı sağlar. Bu tekne tiplerinin yanı sıra yelkenli teknelerde kiralanan tekne tipleri arasındadır. Yelkenli tekne kiralayan misafirler ise hem tatil hem de sporu aynı anda yapabilir. Diğer kiralık tekne tiplerine göre daha geniş bir tekne tipi olan katamaran ise misafirlerine hareket kabiliyetlerinin yüksek olacağı genişçe alanlar sağlar.

Marmaris’te Tekne ve Yat Kiralamanın Bütçesi

Türkiye’de tekne turları, tekne ve yat kiralama denilince ilk adreslerden olan Marmaris tekne kiralama düşündüğünüzden çok daha ucuz. Ortalama olarak 8 veya 10 kişilik bir arkadaş grubuyla gerçekleştirilecek bir tekne kiralama organizasyonu sizin için 5 yıldızlı bir otelden çok daha ucuza mâl olabilir.